TRADYCJE ZWIĄZANE Z WIELKANOCĄ

,,Droga, wierzba sadzona wśród zielonej łąki. Na której pierwsze jaskry żółcieją i mlecze.
Pośród wierzb po kamieniach wąska struga ciecze. A pod niebem wysoko śpiewają skowronki.
Wśród tej łąki wilgotnej od porannej rosy. Droga, którą co święto szli ludzie ze śpiewką,
Idzie sobie Pan Jezus z wielkanocną w przebitej dłoni chorągiewką.”
Jan Lechoń

Wielkanoc - oznacza odrodzenie i zmartwychwstanie. Jej uosobieniem jest jajko – symbol nowego życia. W czasie wielkanocnego śniadania, na świątecznym stole nie może zabraknąć jajka i potraw, którego jest składnikiem. Dzielimy się jajkiem z najbliższymi, a także malujemy jajka - pisanki wielkanocne, które święcimy w wielkanocnym koszyczku.

Pomimo pandemii i zdalnego nauczania, uczniowie kl. I – III ze Szkoły Podstawowej w Skibniewie, podtrzymali tradycje związane z Wielkanocą: przygotowywali palmy wielkanocne, ozdabiali jajka – symbol rodzącego się życia, wykonywali prace plastyczne i karty świąteczne z samodzielnie ułożonymi życzeniami: „Smacznego jajka”, „Mokrego Dyngusa”, „Radosnego, wiosennego nastroju”

A. Miklas, M. Patejko, I. Olędzka